Irvin D. Yalom
Religia i psychiatria

yalom_religia_i_psychiatria_mediumTytuł oryginału: Religion and psychiatry

przekład: Anna Tanalska-Dulęba

miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-61269-00-7
format: 110 × 180 mm
liczba stron: 48
oprawa: miękka 

W książce Religia i psychiatria Irvin D. Yalom rozważa „skomplikowaną i pełną napięcia” – jak pisze – relację między psychoterapią egzystencjalną a pociechą religijną, które:
„W pewnym sensie są ze sobą spokrewnione, mają wspólnych przodków i wspólne troski: ich wspólną misją jest zajmowanie się rozpaczą immanentną ludzkiej kondycji. Czasami posługują się też tymi samymi metodami: relacją sam na sam, spowiedzią, badaniem własnego wnętrza, przebaczeniem innym i sobie. A przecież pozostaje prawdą, że najistotniejsze przekonania i podstawowe podejścia praktyczne psychoterapii i pociechy religijnej są często zupełnie przeciwstawne”.

O Autorze:

Irvin D. Yalom, emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, jest polskim czytelnikom doskonale znany jako autor znakomitych podręczników z dziedziny psychoterapii – takich jak Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka czy Psychoterapia egzystencjalna, kilku zbiorów opowiadań i powieści o psychoterapii i psychoterapeutach – Kat miłości, Mama i sens życia, Leżąc na kozetce, Kiedy Nietzsche szlochał, Kuracja według Schopenhauera, poradnika dla psychoterapeutów Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów, a także przejmującej książki o lęku przed śmiercią – Patrząc w słońce.